1396/10/20 @ 21:48

مهاجرت از تهران و مشهد: «نیشابور» شهری مناسب و ایده آل برای زندگی


هوای تهران  و مشهد نفس‌گیر شده، تورم و گرانی بارِ بر دوش خانواده‌ها را سنگین‌تر کرده و ... ، اینها تنها برخی از علل فرار مردم از شهرهای بزرگی مانند تهران و مشهد بشمار می‌آیند. فراری که ابعاد مثبت فراوانی دارد زیرا مهاجرت از شهرهای مختلف ایران به تهران و سایر کلانشهرها، معضلی بود که به سمت بحرانی شدن می‌رفت و این رویه -مهاجرت معکوس- کمک شایانی به کاهش جمعیت تهران  و شهرهای بزرگ کشور و کاهش پاره‌ای از معضلات اجتماعی می‌کند. به طور مثال بنا بر اطلاعات سرشماری‌ سال ١٣٩٥ در فاصله زمانی سال‌های ١٣٩٠ تا ١٣٩٥ تعداد ٣٥٠‌هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به استان‌های دیگر مهاجرت کرده‌اند. استان البرز بالاترین جذب مهاجر از تهران را داشته و استان‌های گیلان و مازندران و خراسان رضوی به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم و چهارم جذب مهاجر از استان تهران قرار دارند. اگرچه خالص مهاجرت استان تهران نشان می‌دهد طی فاصله زمانی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵، تعداد افرادی که وارد استان تهران شده‌اند بیشتر از افرادی است که از تهران خارج شده‌اند، اما آمار می‌گوید که مهاجرت معکوس درحال رخ دادن است؛ هرچند ناچیز  

باید توجه داشت که تاکنون اکثر مهاجرت‌ها به تهران و سایر کلانشهرها (مانند مشهد و اصفهان و...)  با هدف اشتغال، و اصلی‌ترین مهاجرت‌ها از تهران و مشهد و...  به دیگر شهرها، به خاطر مشکلات آب و هوایی صورت می‌گیرد. به طور مثال اگر کمی تامل کنیم، درمی‌یابیم که شهر تهران یکی از شهرهایی است که طی دهه‌ی گذشته علاوه بر مشکلات اقلیمی و ترافیک‌های سرسام‌آور، با مشکل جدی اقتصادی از جمله: "بی‌کاری"، "اشتغال کاذب"، "تورم" و ... روبرو بوده و همین مهم باعث مهاجرت برخی شهرهای متوسط و کوچک تر با قصد دست‌یابی به زندگی کم‌هزینه‌تر و تامین آرامش نسبی شده است. در این راستا دولت نیز که همواره در تلاش بوده تا از افزایش جمعیت کلان‌شهرهایی همچون تهران کاسته و پراکندگی جمعیت را در سراسر کشور به تعادل برساند طرح‌هایی همچون وام مهاجرت به شهرهای کوچک، وام اشتغال در روستاها و ... را در دستور کار خود قرار داده تا مردم را به مهاجرت از شهرها ترغیب کند.
اما چرا مهاجرت به نیشابور؟

همانطور که در آمارها بیان شد استان خراسان رتبه چهارم جذب مهاجر معکوس از تهران را داراست و شهر نیشابور به عنوان دومین  شهر مهم خراسان  شرایط خوبی برای میزبانی کسانی را دارد که از تهران و مشهد و یا سایر کلانشهرها قصد مهاجرت به سایر شهرها را دارند. قرارگیری در بهترین موقعیت مواصلاتی در مسیر تهران-مشهد شامل مسیر بزرگراه 44  و راه آهن 2 خطه سراسری و نیز در آینده نزدیک بهره مندی از آزادراه حرم تاحرم و برقی شدن راه آهن  تهران-مشهد - جمعیت متعادل 500 هزار نفری - برخورداری از آب و هوای پاک و دلنشین در دامنه ارتفاعات زیبای بینالود- بهره مندی از قطب های مهم گردشگری خیام و عطار و دیگر آثار دیدنی و تاریخی و نیز ییلاقات  جذاب و منحصر به فرد- امکانات مطلوب خدمات شهری و برخورداری از مراکز متعدد و لوکس تفریح و خرید - هزینه  کم  و ارزان بودن زندگی- ترافیک روان  و برخورداری از آرامش شهر نشینی- امکان سرمایه گذاری های کلان اقتصادی و گردشگری- امکان ارتباط آسان و زیارت یکروزه حرم امام رضا (ع) و نیز بهره مندی از امکانات شهر مشهد- برخورداری از بافت جدید و نوین شهری در شمال شهر- تنوع سکونتگاه های آپارتمانی و ویلایی و مستقل شهری- برخورداری از بافت فرهنگی و اجتماعی منحصر به فرد بومی- و ده ها مورد دیگر میتواند از جمله امتیازات و دلایل اقامت در نیشابور برای مهاجرین محترم تهران و مشهد و سایر شهرهای کشور باشد که به نیشابور می آیند. http://binalud.blogsky.com  منبع : نیشابور سرزمین بینالود- سایر منابع : سایت ایسنا و تبیاننظر شما (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد