X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
1396/03/31 @ 20:36

آیین چوبزی (چوب‌بازی) نیشابور


«چوب‌بازی بزمی»، «ترکه‌بازی» یا «رقص چوب» که در گویش نیشابوری، «چوبزی» (Chōw-bazi) خوانده می‌شود یکی از آیین‌های شادیانه-حماسی است که در مناطق مختلف ایران از جمله خراسان، سیستان، زاگرس مرکزی و ... متداول است. این آیین که در نیشابور، دارای پیشینه‌ی کهن می‌باشد دارای ویژگی‌هایی همچون اجرای گروهی، پرتحرک، با نشاط و هیجان فراوان که با نوای سرنا و دهل همراهی می‌شود. 

ادامه مطلب ...

1396/03/30 @ 20:51

نیشابور و پایتخت فرهنگی جهان اسلام


مقاله زیر از نوشته‌های «محمد تاجیک» است که در وبگاه نشریه خبری-تحلیلی خیام‌نامه در 31 فروردین 1396 منتشر شده است. تاجیک در این نوشتار به معرفی آیسسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی) وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی پرداخته و سپس به برخی توانمندی‌های نیشابور را برای گزینش به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» اشاره نموده است. گفتنی است در مجله «سرزمین بینالود» نیز نوشتاری در همین زمینه با عنوان «نیشابور، پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛ میراث گذشته، طرحی برای آینده» منتشر شده است.

 

نیشابور و پایتخت فرهنگی جهان اسلام

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی، دومین سازمان بین‌دولتی پس از سازمان ملل متحد است که به عضویت از ۵۷ کشور به گسترش بیش از چهار قاره است. سازمان، صدای جمعی جهان اسلام و تضمین برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در روح ترویج صلح بین‌المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان است. سازمان بر اساس تصمیم اجلاس تاریخی که در شهر رباط، پایتخت کشور مراکش در ۲۵ سپتامبر ۱۹۶۹  و در پی  آتش‌سوزی عمدی مسجد الاقصی در بیت المقدس تأسیس شد. در سال ۱۹۷۰ نشست اولین کنفرانس اسلامی وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده برگزار شد که برای ایجاد دبیرخانه دائمی در شهر جده تصمیم گرفته شد. منشور یا قانون اساسی سازمان کنفرانس اسلامی، طبق ماده ۱۰۲ منشور سازمان ملل متحد در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۷۴ به ثبت رسید. ۵۷ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند. سال ۱۳۷۶ هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و با شرکت بیشتر سران کشورهای اسلامی و مقامات عالی رتبه پنجاه و پنج کشور مسلمان در شانزدهم آذرماه ۱۳۷۶ برگزار شد ادامه مطلب ...

1396/03/29 @ 22:08

گزارش یک بازدیدکننده از بخش نیشابور موزه متروپلیتن نیویورک

1396/03/20 @ 22:27

اثر هنری نفیس و گرانبهای «مدالیون حکیم عمر خیام نیشابوری»، تولید و رونمایی شد

کلیپ طراحی، تولید و آماده‌سازی
مدال یادبود (سکه یادبود) حکیم عمر خیام نیشابوری

«نیشابور، سرزمین بینالود»: مدال یادبود (سکه یادبود) عمر خیام نیشابوری که به مناسبت بزرگداشت این چهره سرشناس جهانی تاریخ علم و فرهنگ ایران، در نهصد و شصت و نهمین سالگرد تولد وی، توسط «خانه سکه ایران» تولید شده است، در دهم خردادماه 1396 و به میزبانی «انجمن مجموعه‌داران ایران» رونمایی گردید. در آیین رونمایی این مدالیون نفیس؛ غلامرضا سحاب (رئیس بنیاد فرهنگی سحاب)، پروفسور میرکریمی، پروفسور جواد صفی‌نژاد (پدر علم قنات)، دکتر عزیزی (رئیس پژوهشکده اسناد ملی) و ... حضور داشتند. در وبگاه «خانه سکه ایران» درباره این سکه-یادبود خیام آمده است: «محصول جدید خانه سکه ایران، مدال یادبود (سکه یادبود) حکیم عمر خیام به مناسبت بزرگداشت این فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای مشهور ایرانی تولید شدتیراژ این یادبود گرانبها و ارزشمند به مناسبت نهصد و شصت و نهمین سال تولد خیام، به تعداد 969 عدد است و شامل دو پک کامل کتابچه از جنس بایمتال (طلا و نقره) و نقره می‌باشد. بر روی یادبود خیام، پرتره حکیم عمر خیام می‌باشد که از کار مرحوم استاد صدیقی که پرتره‌های مشاهیر برجستۀ ایرانی نظیر تندیس فردوسی در میدان فردوسی، تندیس خیام در پارک لاله تهران، تندیس نادرشاه افشار در آرامگاه نادرشاه در مشهد و طرح چهره ابوعلی سینا را کار کرده است، الهام گرفته شده است و در کناره‌های یادبود، نوشته فارسی و انگلیسی حکیم عمر خیام، شاعر، منجم و ریاضی‌دان آورده شده است. پشت یادبود خیام؛ در مرکز آن، پلانی از آرامگاه حکیم عمر خیام واقع در باغی در حومۀ شهر نیشابور که نمونۀ برجستۀ معماری نوین ایرانی و کار استاد هوشنگ سیحون می‌باشد، آمده است.  

ادامه مطلب ...

1396/03/19 @ 21:56

همراه با نوای کمانچه؛ نیشابور، شهری به وسعت تاریخ


نِیْشابور (Neyshabur  یا Nishapur) مرکز شهرستان نیشابور و دومین شهر بزرگ استان‌های خراسان پس از شهر مشهد است. این شهر که در دامنه‌ جنوبی و غربی کوهستان بینالود در شمال‌شرق ایران جای گرفته؛ از مهم‌ترین مراکز تاریخی، گردشگری، صنعتی برای کشور و منطقه می‌باشد و همچو نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران، نامبرده می‌شود.

فرمانداری شهرستان نیشابور از فرمانداری‌های ویژه در ایران است. در ۲۰۱۰م  به ICCN (شبکهٔ همکاری‌های میان‌شهری پاسداری از میراث ناملموس) پیوست و از ۲۰۱۵م عضو LHC (جامعهٔ کهن‌شهرها) است. شهرداری آن در ۱۳۱۰/ ۱۹۳۱م به‌جای دارالإماره ساخته شده و اکنون سه منطقهٔ شهری را پوشش می‌دهد. دورهٔ چهارم شورای اسلامی شهر نیشابور، ۱۳ عضو دارد. متن کامل در موج آنلاین ...

( تعداد کل: 6 )
   1       2    >>