X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
1395/03/16 @ 14:34

رییس انجمن علویان اتریش، خواستار تمهدیدات برای اعزام کاروان‌های زیارتی به زادگاه حاجی بکتاش ولی شد


چنگیز دوران، رییس انجمن علویهای اتریش، به علاقه وافر علوی‌های اتریش و ترکیه برای زیارت مرقد «حاج ولی بکتاش» پیشوای علوی‌ها و همچنین زیارت مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مرقد شاه اسماعیل خطایی اشاره کرد و خواستار تمهیدات لازم برای برگزاری مراودات دو جانبه فرهنگی و زیارتی از جمله امکان اعزام کاروان‌های زیارتی برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس، «زادگاه حاج ولی بکتاش در نیشابور» و مرقد شاه اسماعیل صفوی و بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی شد.

به گزارش ایرنا از اردبیل- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از امضای تفاهم‌نامه همکاری و گسترش روابط گردشگری، فرهنگی و اقتصادی بین انجمن علوی‌های اتریش و این اداره کل خبر داد.

کریم حاجی‌زاده، روز یکشنبه، در نشستی با اعضای این انجمن گفت: این تفاهم‌نامه متضمن علاقه صمیمی طرفین برای ارتباطات گسترده فرهنگی بوده و زمینه‌های لازم برای برگزاری دیدارهای بعدی و انجام پروتکل های مشترک و قرارداد همکاری همه‌جانبه را برای طرفین در فرصت‌های آینده را فراهم خواهد کرد.

او اظهار کرد: در کنار توسعه روابط گردشگری، فرهنگی و اقتصادی برای افزایش تقویت مراودات علمی در مورد تاریخ و اعتقادات مشترک با شرکت دانشگاه‌های دو کشور نیز تلاش می‌شود.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی اردبیل، «چنگیز دوران» و «سیدعلی اونات»، نمایندگان هیات علوی‌های اتریش، نیز در این نشست در زمینه علایق مشترک فرهنگی، اقتصادی و گردشگری بحث و تبادل نظر کردند.

چنگیز دوران، رییس انجمن علویهای اتریش، به علاقه وافر علوی‌های اتریش و ترکیه برای زیارت مرقد «حاج ولی بکتاش» پیشوای علوی‌ها و همچنین زیارت مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مرقد شاه اسماعیل خطایی اشاره کرد و خواستار تمهیدات لازم برای برگزاری مراودات دو جانبه فرهنگی و زیارتی از جمله امکان اعزام کاروان‌های زیارتی برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس، «زادگاه حاج ولی بکتاش در نیشابور» و مرقد شاه اسماعیل صفوی و بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی شد. (منبع خبر: ایرنا)

 

«حاجی بکتاش ولی نیشابوری»، از جایگاه و احترام ویژه‌ای در نزد علویان برخوردار بوده و زادگاه وی نیز در نیشابور است. با توجه به اعلام علاقمندی رییس علویان اتریش برای برنامه‌های زیارتی در استان اردبیل و خراسان رضوی، شایسته به نظر می‌رسد بین مسولان فرهنگی، زیارتی و گردشگری این دو استان، ارتباطات و رایزنی‌های لازم در راستای برنامه‌ریزی طراحی و سازماندهی «محور گردشگری اردبیل – نیشابور – مشهد» صورت پذیرد. همکاری منسجم و هدفمند ادارات و نهادهای گردشگری اردبیل، نیشابور و مشهد، در قابل یک طرح ملی، فرصتی ارزشمند برای توسعه گردشگری بین‌المللی مبتنی بر زیارت، در سطح کشور به شمار می‌آید.

نظر شما (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد